Metody Přípravy Kávy – 10 neoblíbenějších způsobů

mocca konvicka
Metody přípravy kávy - 10 neoblíbenějších způsobů přípravy kávy. French press, espresso, pour-over, aeropress, moka konvička, percolátor. Tyto metody přípravy kávy nabízí jedinečný chuťový profil a zážitek z kávy. Výběr závisí na vašich osobních preferencích a dostupném vybavení.

Metody Přípravy Kávy - 10 neoblíbenějších způsobů

Příprava kávy je umění, které nabízí mnoho metod, každou s unikátními technikami a výsledky. Každá metoda má své výhody, které ovlivňují chuť, aroma a celkový zážitek z kávy. Pojďme se podívat na některé z nejpopulárnějších způsobů, jak si můžete připravit svůj oblíbený šálek kávy doma. Ve světě výběrové kávy existují desítky aromat a tónů, které by si našinec ani ve snu s kávou nespojoval. U těch nejkvalitnějších najdeme široké spektrum citrusů a komplexních ovocných chutí od pomerančů a meruněk, po fíky a švestky. Dobré kávy jsou vyvážené a živé, s příjemnou aciditou a čokoládovou, oříškovou nebo mandlovou dochutí. U některých vyniká mohutné tělo, ostatní jsou svěží a lehčí. Na výsledné chuti se podílí jak kvalita a zpracování vlastních kávových třešní, tak i um pražiče a finální práce baristy. každá metoda přípravy kávy má markantní vliv na konečnou chuť v šálku. Stejně tak jako zkušený pražič dokáže získat z kávových zrnek jejich maximální chuťový potenciál, existují i metody pro danou kávu vhodnější a shovívavější. Pomocí 10 nejrozšířenějších metod:

  1. French Press
  2. Espresso
  3. Pour-over
  4. Aeropress
  5. Moka Konvička
  6. Cold Brew
  7. Siphon Vakuum Pot
  8. Chemex
  9. Turecká káva
  10. Percolátor

French Press, také známý jako cafetière, je klasická metoda přípravy kávy. Hrubě mletá káva se smíchá s horkou vodou a nechá se 4 minuty louhovat. Po této době se pístem stlačí sedlina ke dnu. Výsledkem je káva s plným tělem a bohatou chutí, protože papírový filtr neodstraňuje oleje a jemné částečky.

French Press
French press / Pod tímto názvem se skrývá jednoduché zařízení na přípravu velmi kvalitní kávy, jehož počátky se datují až do 18. stol. V posledních letech se opět stává populárním především pak v komerčním prostředí pro přípravu exkluzivních jednodruhových káv. Samotná příprava je velmi jednoduchá. Nahrubo mletá káva v množství cca 40 g na 500 ml, se zalije horkou vodou o teplotě 92 °C. Následně se káva důkladně promíchá dřevěnou hůlkou a nechá se 3-4 minuty extrahovat. Poté se French press pomalu stlačí a káva je připravena k servírování. Je velice důležité změřit si přesně dobu, po kterou se káva louhuje. Tato doba by neměla přesáhnout 4 minuty. Poté je nezbytně nutné kávu z French pressu ihned přelít přímo do šálku nebo karafy.

2. Espresso

Další metodou přípravy kávy je Espresso. Espresso je silný kávový nápoj připravovaný pod vysokým tlakem. Horká voda je protlačena jemně mletou kávou za 25-30 sekund. Tento proces vytváří malý, ale intenzivní nápoj s hustou pěnou zvanou crema. Espresso je základním stavebním kamenem pro mnoho kávových nápojů jako latte, cappuccino nebo americano.

Metody Přípravy Kávy - 10 neoblíbenějších způsobů 1

Nejoblíbenější, nejsložitější a znalci nejuznávanější metoda přípravy kávy.

Za espresso se vydává leccos, neboť mnoho firem ví, že tento název lidi zaujme a přesvědčí ke koupi. Pravé espresso je káva připravená na přístroji, který pracuje s tlakem alespoň 9 barů. Kávy připravené na přístrojích s menším tlakem (nebo úplně bez něj) mohou být sice dobré, ale nemohou se honosit názvem espresso.

Příprava espressa je obřad a umění se vším všudy. Od namletí (relativně velmi jemné mletí), stlačení až po samotný proces extrakce a podávání musí vše probíhat rychle a stylově. Hotové espresso je silný nápoj, chuťově výrazný s okouzlujícím aroma a oříškovou, pevnou cremou, jejíž pigmentace připomíná tygrované šrafování.

Bohužel pití espressa nemá v našich zemích tak silnou tradici jako například v Itálii a tak často dochází k tomu, že zákazník v restauraci dostane vše, jenom ne pitelné espresso.

Z jedné extrakce nikdy nemůže být 250 ml kávy. Espresso si bere z kávy jen to nejlepší, následkem čehož spotřebuje větší množství kávy, než které si lidé obvykle dávají do hrnku na přípravu čtvrtlitrového „turka“.

V obavách o přízeň zákazníka si obsluha v restauracích nastavuje větší objem než je možné, tak aby zákazník měl „velkou“ kávu za svoje „velké peníze“, což je bohužel „velká“ škoda.

Projde-li vrstvou kávy více vody než je nezbytné, dochází k extrakci hořkých, dřevnatých látek, které jsou v kávě nežádoucí a výsledný nápoj je sice objemově větší, ale chuťově prostý a nudný. 

Pour-over je manuální metoda přípravy kávy, při které se horká voda pomalu nalévá na mletou kávu v papírovém filtru. Tato metoda umožňuje přesnou kontrolu nad rychlostí nalévání a teplotou vody, což vede k čisté a aromatické kávě. Populární zařízení pro pour-over zahrnují Chemex a Hario V60.

Pour Over

Tato manuální metoda je náhražkou klasických domácích kávovarů. Na rozdíl od nich však dokáže vyprodukovat výborný šálek kávy.

Při přípravě máme možnost exaktní kontroly teploty vody (ta bývá u klasických kávovarů nedostatečná) a doby extrakce. Manuální překapávač je ta nejsnazší možná příprava kávy. Postačí nám rychlovarná konvice a nádoba s filtrem.

Filtry pak existují obyčejné papírové, látkové, nebo nylonové. Preferujeme filtry látkové, jelikož nevytvářejí v šálku skoro žádnou prašnost, zato však dokážou propustit některé pro chuť důležité nerozpustné oleje.

Středně jemně namletá káva se pomalu zalívá horkou tak, aby došlo k dostatečné saturaci zrnek kávy. Přes filtr následně káva několik minut pomalu prokapává. Pro většinu byla tato relativně primitivní metoda malým překvapením. V kávě se krásně rozvinula zajímavá acidita a ztratila se hořkost.

Aeropress je moderní metoda přípravy kávy. Základem je zařízení kombinující prvky French Pressu a espressa. Káva se extrahuje pod tlakem pomocí pístu, což vede k čisté a intenzivní chuti. Je ideální pro cestování díky své kompaktnosti a snadnému použití. Extrakce trvá pouze 1-2 minuty.

AEROpress

Moka konvička je tradiční italská metoda přípravy kávy na sporáku. Voda ve spodní komoře se ohřívá a vytváří páru, která tlačí vodu přes mletou kávu do vrchní komory. Výsledkem je silná káva, podobná espressu, ale s odlišným chuťovým profilem.

mocca konvicka

Předchůdce dnešních espresso přístrojů, tak jak je známe z našich kaváren a restaurací. Alfonso Bialetti v roce 1933 přišel z nadčasovým designem svých moka konviček, které nadále patří v italských domácnostech téměř k povinné výbavě.

V principu velmi jednoduchý systém, podobný např. vacuum potu. Do spodní části konvice naléváme vodu, do prostřední umístíme jemně mletou kávu a zahříváme. Ve spodní části následně dochází k varu, který vytváří tlak a prožene horkou vodu namletou kávou.

Výsledná silná emulze se shromažďuje ve vrchní části konvice. Takto připravená káva je opravdu delikátní, jemná a osvěžující

Cold brew je metoda přípravy kávy, při které se hrubě mletá káva louhuje ve studené vodě po dobu 12 až 24 hodin. Tento pomalý proces extrakce vytváří jemnou, nízkokyselou kávu, která je ideální pro letní osvěžení. Po extrakci se káva filtruje a může být podávána s ledem.

Cold Brew káva

Siphon je jednou z nejstarších metod přípravy kávy, která využívá vakuum a tlak páry. Káva se vaří ve dvou komorách: voda se ohřeje ve spodní komoře a vystoupá do horní, kde se mísí s kávou. Po odejmutí tepla se káva vrátí do spodní komory. Výsledná káva je jemná a čistá.

Vacuum pot

Asi nejčistší a nejefektnější způsob přípravy filtrované kávy, který se stal populárním především v japonských kavárnách a tzv. sifon barech.

Tato po skoro 200 let nezměněná metoda se skládá se ze dvou skleněných nádob spojených filtrem (skleněným či textilním). Většina vacuum potů má vlastní hořák, ale v komerčním prostředí se obvykle používají hořáky halogenové.

Vacuum poty získávají opět na popularitě především pro svou eleganci a jednoduchost. Náročný zákazník má možnost sledovat vlastní proces filtrace a poté si může vychutnat úžasně čistý a chuťově komplexní šálek kávy.

Chemex je speciální metoda přípravy kávy typu pour-over, který používá silnější papírový filtr. Tento filtr odstraňuje více olejů a jemných částeček, což vytváří čistou, lehkou a aromatickou kávu. Chemex je ceněn nejen pro kvalitu výsledné kávy, ale také pro svůj elegantní design.

Chemex

Turecká káva je metoda přípravy kávy, při které se  vaření jemně mletá káva s cukrem ve speciální konvičce (cezve). Káva se nefiltruje, takže výsledkem je hustý nápoj s bohatou pěnou a výrazným sedimentem na dně šálku. Tento tradiční způsob přípravy je oblíbený na Blízkém východě a na Balkáně.

ibrik turecká konvička

Pravá turecká káva nemá s českým způsobem přípravy „turka“ pranic společného. Turecká káva je silná vydatná káva vařená ve speciální konvičce, jež se nazývá džezva nebo ibrik.

Jedná se o kónickou kovovou nádobu s dlouhým držadlem (původně se káva připravovala na otevřeném ohni), do které se přidává velmi jemně namletá káva s vodou.

Tato směs se zahřívá do té doby, než káva zpění. Následně se odstaví a sklepne, aby došlo k usazení, a znovu se zahřeje. Káva by se však nikdy neměla vařit.

Tento postup se několikrát (nejčastěji třikrát) opakuje a výsledkem je chuťově bohatý, silný nápoj, který vás přesvědčí o tom, že tento prastarý turecký způsob přípravy kávy má své kouzlo (možno dochutit kardamomem, hřebíčkem, cukrem).

Perkolátor je starší metoda přípravy kávy, při které vroucí voda neustále cirkuluje skrz mletou kávu. Tento proces vytváří silnou a často hořkou kávu, protože voda několikrát prochází kávovou sedlinou. Perkolátory se dnes používají méně často, ale jsou stále populární mezi některými milovníky kávy.

Metody Přípravy Kávy - 10 neoblíbenějších způsobů 2

Obsah

rubriky

štítky

pěstování kávy v guatemale

Historie pěstování kávy v Guatemale – Původ a současnost

Historie pěstování kávy v Guatemale je dlouhá a významná, přičemž tento malý středoamerický stát se stal jedním z nejdůležitějších producentů výběrové kávy na světě. Díky unikátním geografickým podmínkám, sopečné půdě a různorodým mikroklimatům produkuje Guatemala kávy, které jsou oceňovány pro svou bohatou chuť a komplexní aroma.

přečíst »

Kostarika – Kávová perla Střední Ameriky s bohatými chuťovými profily

Kostarika je známá svou mimořádně kvalitní kávou, která je vyhledávaná milovníky káv po celém světě. Pěstování kávy zde má dlouhou tradici, sahající až do 18. století, a je jedním z pilířů kostarické ekonomiky a kultury. Bohaté vulkanické půdy, vysoké nadmořské výšky a pečlivé pěstební a zpracovatelské postupy dělají z kostarické

přečíst »

Mucilage – struktura a funkce slizové vrstvy kávové třešně

Mucilage (česky také „sliz“ nebo „slizová vrstva“) je klíčová vrstva kávové třešně, která se nachází mezi mezokarpem (dužinou) a endokarpem (pergamenovou slupkou) a má zásadní vliv na chuťový profil výsledné kávy. Tato vrstva je bohatá na cukry a pektiny a tvoří lepivou, průsvitnou nebo lehce nažloutlou látku, která obklopuje kávové

přečíst »
spermoderm

Spermoderm – struktura a funkce stříbrné vrstvy kávové třešně

Spermoderm kávové třešně, často označovaný jako semenná slupka, je tenká ochranná vrstva obklopující kávové zrno uvnitř pergamenové slupky (endokarpu). Tato část je někdy známa také jako „stříbrná slupka“ (silver skin) kvůli svému lesklému vzhledu a zůstává pevně přilnutá k povrchu kávového zrna. Spermoderm hraje roli ochrany a izolace kávového zrna

přečíst »

White honey – metoda zpracování kávy

White Honey je jednou z metod tzv. honey zpracování kávy, při které se kávová zrna suší s částí nebo celou vrstvou slizu (mucilage) zůstávající na zrnech. White Honey se vyznačuje tím, že na zrnu zůstává jen minimální množství slizu, což vede k jemnější chuti a světlé barvě zrn. Tato metoda

přečíst »

Endosperm – kávové zrno

Endosperm kávové třešně je vlastně to, co známe jako kávové zrno, tedy část, která se nakonec praží a používá k přípravě kávy. Endosperm je zásobní pletivo uvnitř semene kávové třešně, jehož hlavní funkcí je dodávat živiny klíčové pro vývoj zárodku (embrya) rostliny. Tento endosperm je bohatý na látky, které dávají

přečíst »

Guatemala – regiony pěstování kávy

Guatemala regiony pěstování kávy – Guatemala je jednou z nejvýznamnějších zemí pro pěstování kávy ve Střední Americe a nabízí širokou škálu regionů s rozdílnými klimatickými a geografickými podmínkami. Díky své poloze, nadmořské výšce a vulkanické půdě produkuje Guatemala kávu s komplexním a bohatým chuťovým profilem. Hlavními kávovými regiony jsou Antigua,

přečíst »
honey proces

Honey process – Medové zpracování kávy

Honey proces je způsob zpracování kávy, který kombinuje prvky suchého a promytého procesu. Tento proces je oblíbený především v Kostarice, ale využívá se i v jiných zemích Střední a Jižní Ameriky. Honey proces dodává kávě sladkost a komplexnost, podobně jako suchý proces, ale zároveň si zachovává čistotu a jemnou kyselost

přečíst »
další články budou